Vestkanten utvider for 200 millioner
– Når påbygget er ferdig blir vi på over 100.000 kvadratmeter, sier administrerende direktør på Vestkanten, Rolf Tvedte. Selve shoppingbiten av senteret blir på rundt 80.000 kvadratmeter, mens opplevelsesbiten, som Vestkanten er stor på, er på i overkant av 20.000 kvadratmeter. På senteret finner man både badeland, ishall, curling, bowling og bibliotek. – Opplevelser på kjøpet, kaller vi det. Det er det viktig for oss å tilby noe mer enn bare shopping, sier Tvedte.
9000 kvadratmeter hypermarkedPåbygget, som de nå er i gang med å bygge, blir på 22.000 kvadratmeter og kommer som en forlengelse på sørsiden av selve senteret. Utvidelsen koster over 200.000 millioner kroner pluss moms. Nye Vestkanten skal etter planen stå ferdig til julehandelen neste år. – Vi begynte grunnarbeidet i vinter. Hele byggeprosessen tar i underkant av to år, sier Tvedte. Alle leieavtalene er enda ikke på plass, men det som er bestemt er at Coop OBS skal ha 9000 kvadratmeter til et såkalt hypermarked. – Det blir svært, og litt større enn øvrige Coop OBS i Bergen, sier Tvedte.
Stillstand er tilbakegangVestkanten omsatte i 2010 for 1,2 milliarder kroner. De har i år i første halvår en vekst på 4 prosent, noe som er bra sammenlignet med de andre Thon-sentrene som i gjennomsnitt bare har en vekst på 1,7 prosent på årets seks første måneder. Lagunen har en vekst på 1 prosent. – Stillstand er tilbakegang, og det er klart at vi med denne utvidelsen har ambisjoner om vekst. Vi har ambisjoner om at utvidelsen vil bidra til at vi i første hele driftsår, altså i 2013, vil passere 1,5 milliarder kroner. Målet vårt er å være et sentrum i region vest. Vi er et knutepunkt for kollektivtrafikken i regionen og det kommer vi også til å være i fremtiden. Vi har derfor god tro på at vi kommer til å vokse godt i fremtiden, sier Tvedte.
Veidekke byggerDet er Veidekke Entrepenør AS som er hyret inn for å bygge ut kjøpesenteret.– Dette er en viktig kontrakt for oss, sier Lars Rune Folkedal, distriktssjef i Veidekke Entrepenør AS til Bergens Tidende. Han forteller at kontrakten betyr mye for sysselsettingen i regionen. – Vi bruker flere lokale leverandører over hele Vestlandet, sier Folkedal.