Stavanger. Verksgata 54. Ill.: Helen&Hard
TRANSFORMASJON: Arkitektfirmaet Helen&Hard har hentet opp den originale arkitekturen, og tegnet et bygg med de gamle funkisdetaljene.

Smedvig med leilighetshotell i Stavanger

Skal transformere et av byens første funkisbygg.

Publisert Sist oppdatert

Smedvig Eiendom har bestilt Backe til å bygge om et av Stavangers første funkisbygg til å bli et leilighetshotell med 57 rom ifølge en pressemelding.

– I dag er bygget et kjedelig kontorlokale langt unna sin fordums prakt. Da er det godt å ha eiendomsutviklere som Smedvig, som ser verdien i å gjenskape det gamle og bruke eksisterende bygningsmasse heller enn å rive og bygge nytt, sier daglig leder Sjur Hana i Backe Rogaland

Bygget i Verksgata 54, som er fra 1929, var tegnet av den kjente arkitekten Thorvald Astrup. Han er også kjent for klassiske bygg som Soria Moria i Oslo, Sårheim kraftverk på Rjukan og Tyssedal kraftstasjon. 

Tar med historien videre

– Det er viktig for oss å hensynta byggets historie og viktige arkitektoniske kvaliteter. Disse ønsker vi å gjenskape, samtidig som bygget moderniseres til dagens standard, sier markedsdirektør  Sjur Christian Monsen i Smedvig Eiendom.

Det nye hotellet løftes med to etasjer, til et totalareal på 3000 kvadratmeter. De nye etasjene er sømløst tilpasset funkisarkitekturen og sentralt i bygget åpnes et stort og luftig atrium. 

– Bygningskroppen beholdes som den er. I tillegg er det ønskelig med størst mulig grad av gjenbruk av bygningselementer, påpeker Monsen.

Løfter en bydel

Samtidig med dette er Backe i gang med å rehabilitere tre sjøhus i samme nabolag, også dette for Smedvig Eiendom. 

– Dette er et område som har vært litt nedprioritert de seneste årene, men nå endelig tas det tak i denne bydelen, poengterer Hana.

Det nye hotellet som blir nabo til Scandic Stavanger City skal ta imot sine første gjester sommeren 2027.

Powered by Labrador CMS