Kjøper i bygg i Kirkegata
– Hovedkvarteret til CK ligger godt plassert i et sentrumsnært område som er i en rivende utvikling. Vi tror dette er en god og riktig investering for fremtidig utvikling av Campus Kristiania. Det at vi selv eier og forvalter bygget, vil sikre et godt læringsmiljø til det beste for studentene våre, sier Solfrid Lind.
StiftelseCampus Kristiania er organisert som en stiftelse, Ernst G Mortensens Stiftelse, opprettet ved donasjon fra Ernst G. Mortensens arvinger i form av et gavebrev datert 4. oktober 1976.
Stiftelsens midler brukes i sin helhet til å realisere stiftelsens formål som er å bevare, videreutvikle og drive til det beste for samfunnet som undervisnings- og kulturinstitusjon, og dermed videreføre grunnleggerens idé om at alle skal gis større muligheter for utdanning og personlig utvikling.
Les også: Flere studenter til Nydalen
– Vi har lenge ønsket å overta eiendommen i Kirkegata og når denne muligheten åpnet seg, er det riktig av oss å gripe den. Kvadraturen og aksen mellom Bjørvika og Tjuvholmen er i en rivende utvikling, og dette vil smitte over på hele området. Vi mener dette er en god plassering for både studenter og ansatte, forteller økonomi- og finansdirektør Pål Nakken, som har vært sentral i forhandlingene.
Bedre å eie enn å leie Ifølge Pål Nakken gir kjøpet av bygget CK mange muligheter, men mest av alt skaper dette trygghet og forutsigbarhet for videre utvikling av høyskolen.
– Vi får kontroll over bygget og verdiutviklingen av eiendommen. Samtidig mener vi det er bedre å plassere høyskolens midler i fast eiendom enn i alternative finansielle produkter.
– Full råderett over bygget innebærer at vi blir ansvarlig for driften og vedlikehold av eiendommen. Vi har vært i bygget i syv år og kjenner bygget svært godt. Våre tekniske undersøkelser viser at bygget, som ble totalrenovert i 2005, er i god teknisk stand, avslutter Pål Nakken.
Les også: Her kommer nybyggene