Mer å gå på
Christian Ringnes mener markedsbalansen taler for enda høyere leiepriser, spesielt i Oslo sentrum.
Dette er en artikkel fra NE nyheter, som nå er blitt til Estate Nyheter. Redaksjonen.
Ringnes var i torsdag i forrige uke som vanlig til stede på den årlige Citykonferansen for å fremlegge konklusjonene fra «Oslo-studiet», Eiendomsspars store rapport om kontormarkedet i Oslo-regionen. Hovedtemaet denne gangen var den lave nybyggingen i år. I 2014 ferdigstilles det lite, som naturlig nok er bra for leieprisene.
– Det er et lite hull i markedet når det gjelder tilbud, og det stimulerer leieprisene, sa Ringnes til de fremmøtte på den fulltallige Citykonferansen. Men det er til dels store forskjeller i Oslo-regionen
God arealbalanse– De ytre sonene av Oslo er de minst populære, spesielt gjelder det i nord, øst og syd. I sentrum er det en god arealbalanse, og det er også en rimelig balanse i Asker og Bærum. En arealbalanse er egentlig bra for leieprisene, sa Ringnes. Kan det så bli høyere leiepriser i Oslo fremover?
– Ja, prisene er ikke absolutt på topp, og de kan godt gå høyere, spådde Eiendomsspar-sjefen. Men veksten blir trolig noe mer dempet fremover.
Eiendomsspar spår at det i 2015 ferdigstilles 197 000 kvadratmeter med nye kontorlokaler i Oslo-regionen. Det er over gjennomsnittet de ti seneste årene, men ifølge Christian Ringnes ikke «veldig mye». For 2016 er det foreløpige estimatet 157 000 kvadratmeter, som er nokså nær snittet.
Ikke illevarslende– Nybyggingen øker litt, rentene skal kanskje litt opp. Det blir ikke så illevarslende, men ikke så bra som i 2013, sa Ringnes om utsiktene. Når det gjelder transaksjonsmarkedet, var det «bra» i 2013, med totale volumer rundt 40 milliarder kroner.
– Volumene er ikke på krisenivå, men omtrent på snittet av de ti seneste årene, selv om det er en nedgang på 15-25 prosent fra 2012, litt hvordan man regner det og hva som var utgangspunktet i 2012. Jeg ser fjorårsanslagene spriker fra 37-43 milliarder kroner, der særlig én aktør mener å vite at de har fasiten, sa Ringnes med dårlig skjult hentydning til Union Norsk Næringsmegling.
Union ligger høyest for anslagene for fjoråret med 43,2 milliarder kroner, og daglig leder Trond Aslaksen har beskyldt andre aktører for ikke å ha vært grundige nok i datainnhentingen.
Kjipe bankerChristian Ringnes var også inne på bankenes holdninger og atferd og så en viss lysning.
– I 2011 var bankene tilbakeholdne som det heter på pent språk, kjipe som det heter på folkelig norsk. Boligfinansieringen er på grensen til det grådige. Bankene har tjent en del mer penger enn det de trenger. De har ikke noe stort problem lenger når det gjelder kapitalkravene, dette klarer de fint. Jeg tror vi vil se at bankene begynner å bli litt snille igjen.