I fjor fikk Europark beskjed om at selskapet ikke fikk fornyet driftsavtalene for parkeringshusene ved Oslo Sentralstasjon, Tinghuset i Oslo og Asker Stasjon. De tre parkeringshusene er eid av to selskaper, som er kontrollert av Sentrumsgarasjene ANS.
Les også: Soper inn på parkering
Bestred oppsigelsen
Ledelsen i Europark likte dårlig å bli sparket ut av de tre prestisjefulle parkeringshusene. Selskapet bestred oppsigelsene, og dermed bar det til voldgift. Der tapte Europark med to stemmer mot én.
– Avtalene ble ikke fornyet fordi det var et skifte av administrerende direktør i Europark, sier Pål Gleditsch, kommunikasjonsdirektør i samme selskap.
Les også: Strides om parkering
Les også: Parkering til besvær
Pikant historie
Den pikante historien startet med at Arne Molden, tidligere administrerende direktør i Europark, ble sagt opp. Det medførte en rekke rettssaker der Molden mener at det ikke er grunnlag for oppsigelse. Molden har vært en betrodd person hos Snorre Bentsen siden han etablerte Europark, og oppsigelsen falt ham tungt for brystet.
– Molden fikk avskjed på dagen; helt uberettiget etter min mening. Det kom som et sjokk for meg, sier Bentsen.
Startet på nytt
Ifølge Bentsen var dette foranledningen til at han etablerte parkeringsselskapet OnePark, der sønnene hans – Rune Steffen og Kenneth – også ble involvert.
– Jeg tenkte at vi kanskje kunne starte på nytt og gjøre ting litt annerledes. Dermed etablerte vi OnePark. Arne Molden hadde en konkurranseklausul og tiltrådte derfor ikke som administrerende direktør før i juni året etter, sier Bentsen.
Les også: Raser over kommunen
Les også: Gjør alt for å stoppe riving
Nekter medvirkning
Etter at Molden ble avskjediget, sa Snorre Bentsen opp avtalene som han hadde med Europark på sine tre parkeringshus på Paleet i Oslo, Citypark i Drammen og Olavs kvartalet i Trondheim. Disse driftsavtalene er nå overført til OnePark, som altså Snorre Bentsen eier sammen med sine to sønner.
Det som gjør parkeringshistorien ekstra pikant, er at Snorre Bentsen eier 10 prosent av Sentrumsgarasjene ANS – selskapet som i realiteten har sagt opp avtalene med Europark for de tre parkeringshusene ved Oslo Sentralstasjon, Tinghuset i Oslo og Asker Stasjon. Avtalene for disse tre husene er overført til OnePark, som Bentsen eier sammen med sine to sønner.
Bentsen hevder at han ikke har hatt innflytelse på denne avgjørelsen.