Kjøper opp Midtbyen
De trønderske eiendomskongene Ivar Koteng og Odd Reitan har kjøpt seg kraftig opp i Midtbyen i Trondheim.
Dette er en artikkel fra NE nyheter, som nå er blitt til Estate Nyheter. Redaksjonen.
NEnyheter skrev for en måned siden at en nyopprettet samarbeidsgruppe skal satse tungt i Midtbyen i Trondheim sentrum for å ta tilbake tapte markedsandeler. Midtbyen er en av fire administrative bydeler i Trondheim.
To kjente aktører som satser i området, er Koteng og Reitan. Adresseavisen skriver at Odd Reitan er den private aktøren som eier suverent mest i Trondheim sentrum.
De to trønderinvestorene satser også sammen gjennom selskapet Svanen Eiendom, et selskap som omsetter for rundt 13 millioner kroner i året. Ivar Koteng avviser at de deler byen mellom seg.
– Nei. Vi konkurrerer og byr opp hverandre. Men noen ganger skjønner vi at det ikke er så smart. Vi har forskjellige styrker, og det var derfor vi besluttet å gå sammen i Svanen Eiendom, sier Koteng til adressa.no.
De to har hver for seg kjøpt i Midtbyen de seneste ti årene. Odd Reitans selskap E. C. Dahls Eiendom eier ifølge adressa.no i dag 55 bygg innenfor elveslyngen, mot 37 i 2002. Koteng har kjøpt seg opp i Søndre gate (nummer 7-11), Kjøpmannsgata (nummer 29 og 14) og Olav Tryggvasons gate (nummer 1 og 51).
Adressa.no skriver at i fellesskap kontrollerer de to investorene Sommergården (Svaneapoteket) i Kongens gate 14 b, samt den tilsluttende Sommerveita 3. De eier også Mathesongården (Moxness-bygget) i Olav Tryggvasons gate 14, Olav Tryggvasons gate 16 og den tilsluttende Carl Johans gate 3.
I Kjøpmannsgata eier de nummer 57 og Postgården i Dronningens gate 10.