Sonja Horn. Foto: Glen Widing
MARKANT BEDRING: Sonja Horn og Entra leverer helt andre halvårstall i år enn i fjor.

Verdiendringer løfter Entra-tallene

Men netto leieinntekter falt i andre kvartal.

Publisert Sist oppdatert

Halvårsrapporten viser at leieinntektene i andre kvartal var på 770 millioner kroner. Det er ned fra 853 millioner i andre kvartal 2024. Etter seks måneder har leieinntektene falt fra 1739 millioner kroner til 1544 millioner. Nedgangen kan i stor grad tilskrives salg av eiendommer.

Entra skriver at til tross for reduksjonen i leieinntektene, økte netto inntekter fra eiendomsforvaltning til 352 millioner kroner fra 348 millioner i det foregående kvartalet. Oppgangen er hovedsakelig drevet av lavere rentekostnader. 

Netto inntekter fra eiendomsforvaltning for de første seks månedene er så å si uendret på drøye 670 millioner. Eiendomrelaterte kostnader i første halvår utgjorde 58 millioner kroner. Det tilsvarer 7,5 prosent av brutto leieinntekter.

Fra minus til pluss

Men Entra har nå begynt å skrive opp verdiene igjen. I andre kvartal i år utgjorde de 191 millioner kroner mot bare 2 millioner i andre kvartal 2024. Og i første halvår er forbedringen fra -1625 millioner kroner til 159 millioner i pluss.

Resultat før skatt i andre kvartal var derfor opp fra 344 millioner til 544 millioner. Et underskudd på 969 millioner i første halvår i fjor er snudd til et overskudd på 813 millioner for de første seks månedene i år. 

Entra melder om en brutto sterk utleie i andre kvartal. Nye og reforhandlede kontrakter genererer en årlig leieinntekt på totalt 203 millioner for 62.900 utleide kvadratmeter. 

Per 30. juni 2025 var utleiegraden i forvaltningsporteføljen 94,6 prosent. Det er opp fra 93,8 prosent i 1. kvartal 2025. Den gjennomsnittlige gjenværende løpetiden på leiekontraktene var 6,1 år, inkludert prosjektporteføljen.

Halvparten i gjeld

Markedsverdien av leien i de ledige er på årsbasis beregnet til 188 millioner kroner.

Markedsverdien av porteføljen ved halvårsskiftet er beregnet til 62,1 milliarder kroner. Med en netto rentebærende gjeld på 31,6 milliarder gir det en belåningsgrad (LTV) på 49,1 prosent.

Entra har også forbedret den viktige rentedekningsgraden. Denne er det seneste året opp fra 1,78 til 2,03.

Aksjemarkedet reagerte svakt positivt på tallene. På en dag der Oslo Børs faller fra morgenen, er Entra-aksjen ved 09.30-tiden opp 0,80 prosent.

Powered by Labrador CMS