Supergevinst på DNB-bygg

Oslo S Utvikling (OSU) kan ha tjent nærmere 2 milliarder kroner på DNBs hovedkontor i Bjørvika.

Publisert Sist oppdatert

Dette er en artikkel fra NE nyheter, som nå er blitt til Estate Nyheter. Redaksjonen.

OSU solgte i januar 2012 hovedkontoret til DNB (se foto) for 4,8 milliarder kroner. Av notene i årsberetningen for 2012 til OSU fremkommer det at prosjektinntekter fra eiendomssalg utgjorde 4528 millioner kroner, prosjektinntekter fra boligsalg 295 millioner kroner.

Til sammen snakker vi om 4796 millioner, der hovedtyngden kommer fra “DNB-byggene”.  Driftskostnadene til OSU økte fra 166 millioner kroner i 2011 til 2864 millioner i 2012. Den sterke økningen skyldes 2,5 milliarder kroner i prosjektkostnader fra salget av DNB-bygget, samt 278 millioner i prosjektkostnader fra boligsalg.

– Ekstremt hyggeligMesteparten av både prosjektinntekter og kostnader kommer altså fra DNB-bygget. Til sammen snakker vi om en brutto fortjeneste på rundt 2 milliarder kroner.

Driftsresultatet til OSU i fjor ble 1965 millioner kroner, mot 47,5 millioner i 2011. Netto finanskostnader er halvert til 88 millioner kroner, slik at et underskudd før skatt i 2011 på 116 millioner kroner i 2011 er snudd til et overskudd på hele 1877 millioner kroner i 2012.

– 2012 har vært et ekstremt hyggelig år for oss. Men vi har tatt betydelig risiko, og vi har vel vært både heldige dyktige, sier adm. direktør Paul E. Lødøen i OSU til NEnyheter. Han vil ikke gå helt god for fortjenesten fra DNB-bygget, men innrømmer at den er god.

30 000 kroner per m2Prosjektkostnadene og inntektene inneholder også noen andre prosjekter. De indikerer likevel at DNBs 80 000 kvadratmeter i Barcode-rekken kostet drøyt 30 000 kroner kvadratmeteren å føre opp, eksklusive indirekte kostnader og kapitalkostnader. Salgsprisen ligger på temmelig nøyaktig 60 000 kroner kvadratmeteren.

OSU har nå utviklet mesteparten av næringsbyggene i Bjørvika. I april solgte selskapet det såkalte Deloitte-bygget til Braathen Eiendom. Verken OSU eller Braathen Eiendom vil kommentere denne salgssummen, men NEnyheter har grunn til å tro at den ligger nærmere 900 millioner kroner. Da snakker vi om en netto direkteavkastning – nettoyield – ned mot 4,5 prosent.

OSU vil ifølge årsberetningen fortsatt utvikle næringsbygg, men i større grad fokusere på boligutvikling og salg.

KjempebonusDet fremkommer videre av årsregnskapet at Paul E. Lødøen har en bonuspakke bestående av budsjettoppnåelse og etterlønn. Sistnevnte forutsetter at arbeidsforholdet består etter 31. desember 2013. Ved utgangen av fjoråret var det satt av hele 16,4 millioner kroner til Lødøens ordning.

– Når du sier det, er det sikkert riktig, men jeg skammer meg ikke over dette, kommenterer Lødøen.

OSU skriver ellers i årsberetningen om fjoråret at aktiviteten har vært høy. Selskapet investerte i fjor for 1203 millioner kroner, mot drøyt 1083 millioner i 2011. Omtrent halvparten av fjorårets investeringer ble gjort i “DNB-byggene”.

Powered by Labrador CMS