Kan leie ut 50 000 m2
Dersom NCC Property Development bygger ut alle byggetrinnene i Stavanger Business Park, kan de leie ut til sammen 50 000 kvadratmeter.
Dette er en artikkel fra NE nyheter, som nå er blitt til Estate Nyheter. Redaksjonen.
NCC-konsernet la torsdag frem årstallene for 2012. NCC Property Development har i 2012 hatt to prosjekter under bygging, Østensjøveien 27 i Oslo og Stavanger Business Park (se illustrasjon). Ifølge en pressemelding utvikler begge prosjektene seg etter planen.
I fjerde kvartal ble det inngått leiekontrakter i begge prosjektene, og det er ifølge NCC “lovende dialog med flere potensielle leietakere”. Utleiegraden ved utgangen av fjoråret var henholdsvis 78 og 23 prosent. Det betyr at utleiegraden for Østensjøveien 27 er den samme som ble meldt i oktober.
For Stavanger Business Park gjenstår det altså 77 prosent å leie ut av det første byggetrinnet. Hele næringsparken vil inneholde 50 000 kvadratmeter med kontorlokaler. Utbyggingen skjer i flere byggetrinn over flere år, og fire av disse byggetrinnene har derfor ikke startet.
– Det var god etterspørsel i fjerde kvartal i våre markeder, Oslo og Stavanger. Vi tror ledigheten vil avta noe de neste årene, og at utleieprisene vil holde seg stabile, eventuelt stige marginalt. Det er usikkerhet knyttet til transaksjonsmarked, blant annet på grunn av bankenes restriktive utlånspolitikk. Nå vurderer investorene alternative finansieringskilder, sier adm. direktør Rolf Thorsen i NCC Property Development i pressmeldingen..
NCC Property Development jobber i tillegg med utleie av flere potensielle prosjekter, blant annet næringsbygget Lysaker Polaris, et handelsbygg på Årvoll i Oslo og logistikklokaler i Vestby.
Omsetningen i NCC Norge økte med 21 prosent i 2012 og endte på 7376 millioner kroner. Resultatet ble 126 millioner, opp fra 72 millioner kroner i 2011.
– 2012 var uten tvil et begivenhetsrikt år i NCC. Vi har en uttalt vekststrategi i Norge, og vi er absolutt på rett spor. Vi har vokst betydelig, i både oppdrag og ansatte. Vi opplever høyt trykk i alle våre forretningsområder, og antall ansatte har vokst med ca. 800 personer de siste to årene, uttaler adm. direktør Peter Gjørup i NCC Construction.
Illustrasjon: Plank Arkitekter