Mange vil inn i bransjen

Publisert Sist oppdatert

Capus er et rekrutteringsselskap og ett av fagområdene deres er næringseiendom. 

– Jeg observerer at det er attraktivt å jobbe i eiendom, og det kommer som regel mange søkere på stillingsutlysninger. Mange av disse kommer utenfra eiendomsbransjen, sier seniorrådgiver hos Capus, Kristoffer Almeland. 

Les også: Han skal lede arbeidet med regjeringskvartalet

Les også: Bytter beite

Les også: Satser sterkere

Jevnt god etterspørsel

Problemet for mange av disse er imidlertid at de ikke har den erfaringen som den profesjonelle eiendomsbransjen er på jakt etter. 

– Vi ser ofte at boligmeglere søker seg over til næringseiendom. Dessverre er det en liten inngang for søkere som kommer utenfra bransjen, da eiendomsselskapene som regel foretrekker kandidater med erfaring fra det profesjonelle eiendomsmarkedet, sier Almeland. 

Les også: Lederbytte i Alliero

Les også: Sjefsbytte i Union

Hans erfaring er at det har vært jevnt god etterspørsel etter arbeidskraft i eiendomsbransjen de siste årene og 2013 og 2014 har vært relativ likt på dette området. 

– Det har enda ikke vært like kraftig etterspørsel som vi så i årene 2006/2007, sier Almeland. 

Les også: Styrker ledelsen

Over 100 på finn.no

Tar man et kjapt søk på finn.no så ser man at det er bra med ledige stillinger rundt omkring i hele landet. Legger man inn et søk med ”eiendom” så får man opp over 100 ledige stillinger. Dette er alt fra næringsmeglerstilling i Trondheim til prosjektleder for eiendom i Oslo og ingeniører innenfor eiendomsfaget i Bergen. 

62 av de over 100 stillingene er imidlertid i Oslo. Åtte av stillingene er eiendomsmeglere, de fleste mot privatboligmarkedet, men det er også en spennende stilling innenfor prosjektmegling, samt flere direktørstillinger. 

Les også: Går fra DTZ til CBRE

Les også: Fortsetter å vokse

Stol-lek

Hvordan behovet vil utvikle seg fremover er ifølge Almeland vanskelig å svare på, men hans inntrykk er at utleiemeglerne kan få noen rolige år fremover. 

– Det er få store leiekontrakter som går ut de nærmeste årene, og det kan gå ut over aktivitetsnivået til bransjen. Transaksjonsvolumene har imidlertid vært veldig bra de siste årene og vil antageligvis opprettholdes blant annet på grunn av svært gunstige lånebetingelser, sier han. 

Han sier videre at det også forventes at det bygges en del nybygg i årene fremover. 

– Det gjør at jeg ser frem til 2015 og tror at det vil bli stabilt bra med ansettelser i eiendom fremover. For øvrig er eiendomsbransjen liten i Norge og det blir fort en ”stol-lek” mellom de store aktørene, spesielt ved rekruttering på senior nivå, sier Almeland.

Les også: Overtar som daglig leder i NAI

Les også: Styrker seg på utleie

Les også: Satser i Stavanger

Les også: Batta går av

Les også: Bulk styrker staben

Les også: Ny leder for utleie

Les også: Etablerer avdeling i Ålesund

Les også: Blir eiendomsdirektør

Les også: Må øke staben

Powered by Labrador CMS