Fiskemat ødela tidenes resultat

Publisert Sist oppdatert

Bar Gruppen satset tungt på fiskemat gjennom Madam Bergen, men selskapet slet tungt og ble i vår solgt til Lofotfisk AS. Bara Gruppen måtte imidlertid tåle stor tap, og nedskrivninger på Madam Bergen-satsingen hindret BaraGruppen i å få tidenes beste resultat. Fjoråret blir likevel godt, skriver Bergens Tidende.

Skrev ned– Vi valgte å skrive aksjene våre i Madam Bergen AS ned med over 18 millioner kroner til null. I tillegg er driftsmidler og varelaget nedskrevet med 9,9 millioner kroner. Dessuten er regnskapet belastet med et underskudd på 5,7 millioner i Madam Bergen AS, sier Knut Galtung Døsvig til BT. Det er også foretatt nedskrivning på 2,1 millioner kroner i konsernets investering i Borea Noterte II AS. Verdien nå anslås til 2,9 millioner kroner på Bara Gruppens Borea-satsing, opplyser Galtung Døsvig, leder og hovedeier i Bara Gruppen.

– Er fornøyd– Men vi fikk et resultat før skatt på nesten 17 millioner kroner, ti millioner bedre enn i 2007, så vi får være fornøyde, sier Galtung Døsvig.Han varslet også for en tid tilbake at han la utbyggingen av gigantprosjektet, Kronhstadparken, på is. Dette er en beslutning han fremdeles står fast på.

Tiden vil vise– Vi har fått godkjennelse for to bygg, henholdsvis på 13.000 og 3.600 kvadratmeter. Arbeidet med detaljprosjektering og utleie av disse og eventuelle andre nybygg er foreløpig utsatt av rene markedsmessige hensyn. Det har riktignok vært en mangel på arealer av god kvalitet i Bergen, men i dagens økonomiske situasjon er vi forberedt på en økning i ledigheten, så får tiden vise, sier Galtung Døsvig.

SolidDet er likevel et finansielt solid konsern Knut Galtung Døsvig styrer. Moderselskapets totale egenkapital ligger ved årsskiftet på vel 133 millioner kroner, hvorav den frie egenkapitalen utgjør vel 43 millioner. Bankinnskuddene økte fra vel 2,5 til 10,8 millioner.

Powered by Labrador CMS