PRESENTERTE PLANEN: Byrådsleder Eirik Lae Solberg (midten), byråd for byutvikling Anita Leirvik North og finansbyråd Hallstein Bjercke.

Ny kommuneplan: – En kortere, enklere og mer fleksibel plan

Byrådet legger frem forslag til kommuneplanens arealdel som skal legge til rette for 121.000 nye boliger og opp mot 270.000 nye arbeidsplasser.

Publisert Sist oppdatert

– Oslo skal være en trivelig, trygg og god by å bo i. Byrådets mål er en enklere plan for flere boliger og mer natur, der det blir lettere å få gjennomført gode ideer i hovedstaden og at flere skal få oppfylt boligdrømmen. Derfor legger vi frem en kortere, enklere og mer fleksibel plan for arealene i byen. Planen skal sikre flere arbeidsplasser og gode rammevilkår for næringslivet, samtidig som vi ivaretar byens natur- og uteområder, sier byrådsleder Eirik Lae Solberg (H).

– Vi ønsker tilbakemeldinger fra innbyggere, utbyggere og andre aktører, slik at vi har et godt faktagrunnlag før vi vedtar planen endelig. Det er viktig for oss å høre hva folk i byen vår mener før vi vedtar en plan med så store føringer, sier byråd for byutvikling Anita Leirvik North (H).

Kommuneplanens arealdel (KPA) forteller hvordan byrådet ønsker å bruke og utvikle arealene i byen fram mot 2040 og på lengre sikt. Byrådet legger vekt på økt boligbygging, vekst i arbeidsplasser og næringsliv, ivaretakelse av natur og grønnstruktur, sjø og vassdrag, samfunnssikkerhet og beredskap og å redusere klimagassutslipp.

– I planen foreslås en balanse mellom å ta vare på naturverdier og legge til rette for nok byutvikling, sier finansbyråd Hallstein Bjercke (V).

– Oslos innbyggertall er forventet å vokse i årene fremover, noe som legger press på kommunens boligmarked, infrastruktur, areal og investeringsbehov. Høye bolig- og leiepriser presser mange ut av byen eller inn i vanskelige boforhold, med en opphoping av levekårsutfordringer i enkelte områder av byen. Arealpress gir også utfordringer når vi skal skape en klimatilpasset naturvennlig og utslippsfri by. Kommuneplanens arealdel skal bidra til å løse denne floken, sier finansbyråden.

Flere boliger

Byrådet skal legge til rette for økt boligbygging i takt med befolkningsøkningen. Totalt legger planforslaget til rette for inntil 121 000 boliger. Ifølge pressemeldingen legger planen til rette for et sted mellom 63.000 og 90.000 boliger frem til 2040, avhengig av fordelingen mellom bolig og næring. Det gir en buffer på 17.000-44.000 boliger mer enn anslått boligbehov for denne perioden.

– Det skal være trygt og godt å bo i Oslo. Folk er forskjellige og har ulike behov og dette må gjenspeiles i boligbyggingen. Vi skal bygge med kvalitet i både bygg og uteområder slik at vi skaper trivelige nabolag, sier Anita Leirvik North.

– Vi ønsker å sikre at næringslivet i Oslo kan vokse, legge til rette for flere arbeidsplasser og sikre langsiktig forutsigbarhet. Det betyr at næringsliv som er plasskrevende må ivaretas, samtidig som kommunen klarer å bevare næringsvirksomhet av mindre størrelse i byen. Vi skal også legge til rette for studenter og forskning i campusområder, sier byutviklingsbyråden.

Samtidig legges det til rette for 163.000-216.000 arbeidsplasser i kommuneplanens arealdel i planperioden mot 2040. Totalt legger planen til rette for 270.000 arbeidsplasser på lang sikt.

Her kommer veksten

Hovedtyngden av utviklingen vil komme i utviklingsområdene og prioriterte stasjonsnære områder. Byen deles inn i områdekategorier for å vise hva slags utvikling som forventes.

I Oslo er de prioriterte vekstområdene utviklingsområdene, prioriterte stasjonsnære områder og fortetting i indre by.

Ny utvikling i indre by vil skje gjennom fortetting i den eksisterende strukturen, da en stor del av bebyggelsesstrukturen allerede er etablert der.

Dte er i utviklingsområdene det åpnes det for større endringer i arealbruk og utnyttelse. Oslo kommune har definert 70 forskjellige utviklingsområder over hele byen og disse er delt inn i seks kategorier, med ulike føringer for arealbruk, høyde og utnyttelse.

Det er pekt ut 14 holdeplasser i stasjonsnære områder langs banenettet, hvor det kan vurderes noe høyere utnyttelse enn i dag innenfor en radius på 250 meter fra stasjonen. Her skal det bli flere boliger og mer nabolagsrelatert handel og tjenesteyting.

Redusere klimagassutslipp

Planforslaget tar vare på grøntområder og større trær i byggesonen. 

– Dette forslaget styrker ivaretagelsen av natur betydelig. Oslos befolkning vokser, og vårt mål er å bygge de boligene byen trenger uten å bygge ned natur. Ved å fortette og gjenbruke arealer som allerede er utbygd, de såkalte “grå arealene”, kan vi nå begge målene, sier Bjercke.

Byrådet foreslår at noen områder som opprinnelig var planlagt for utbygging nå sikres som grøntområder i fremtiden. Dette gjelder Bånkallia, områder ved Hauketo og ved Østensjøvannet, Tangerud og Strømsdammen og en lekeskog ved Ullern.

– Når vi nå sikrer disse naturområdene for fremtiden, handler det om å ta et ansvar for nærnaturen, trivsel og folkehelse. Alle skal ha tilgang på rekreasjonsarealer i nærheten av der de bor. Det kan være en liten park, lekeplass, en hundremetersskog eller fotballøkke, sier Bjercke.

Bygge- og anleggsbransjen skal ta sin del av utslippsreduksjonen. Det foreslås at de skal gjennomføre en klimagassvurdering i en tidlig fase, hvor mulighetene er størst for å gjøre endringer og se på alternative løsninger. Her ønsker byrådet tilbakemelding på hvordan dette best kan gjøres.

Forslag til kommuneplanens arealdel er på høring frem til 24. august. Den endelige planen vedtas i bystyret.

Powered by Labrador CMS