UTNYTTET IKKE SITUASJONEN: Ingen av hotellene i Bergen utnyttet streiken, selv om etterspørselen etter deres senger tok seg opp. Kjetil Smørås sier at de ikke ønsket å sko seg på situasjonen. (Foto: Grand Hotel Terminus)
UTNYTTET IKKE SITUASJONEN: Ingen av hotellene i Bergen utnyttet streiken, selv om etterspørselen etter deres senger tok seg opp. Kjetil Smørås sier at de ikke ønsket å sko seg på situasjonen. (Foto: Grand Hotel Terminus)

Forsøkte ikke å sko seg påstreiken hos konkurrentene

BERGEN: Hotellstreiken er endelig over, men da det stod på gav streiken økt etterspørsel etter rom hos de ikke-streikende konkurrentene.

Publisert Sist oppdatert

– Vi forsøker å hjelpe de som ringer, men vi setter ikke opp prisene eller legger ut nye tilbud mens våre kolleger er i streik, sa administrerende direktør og eier av Grand Hotel Terminus, Kjetil Smørås, da konkurrerende hoteller fortsatt var i streik.
Hadde godt belegg
Streiken er nå over, akkurat i tide til et av vårens flotteste vårtegn, Festspillene i Bergen. For hotellene i Bergen er våren og sommeren høysesongen og uten inntektene denne årstiden står for kunne mange fått det svært tøft til høsten og vinteren.
Smørås hoteller var ikke tatt ut i streik, og han kunne derfor fortsette driften som normalt. Ifølge Smørås kom streiken på et tidspunkt hvor de vanligvis har godt belegg.
– Vi er derfor ganske fullbooket fra før. Men vi har heller ikke gjort noe for å sko oss på den situasjonen som mange nå er i. Dette er noe som rammer hele Bergen og vi ønsker oss alle en løsning på konflikten, sa Smørås.

Uheldig for alle parter
Et annet hotell som heller ikke var tatt ut i streik var Clarion Collection Hotel Oleana.
– Nei, vi har ikke skrudd opp prisene, til tross for at vi har hatt noe økt etterspørsel etter våre rom, sier hotelldirektør Britt Marie Grieg.
Mens noen av konkurrentene har måtte trappe ned aktiviteten, og noen til og med stenge på grunn av streiken, så har de altså opplevd økt etterspørsel og dermed selvfølgelig også økt belegg.
– På grunn av at det er færre rom tilgjengelig har vi også solgt flere av suitene våre enn det vi normalt gjør, noe som også betyr at losjiomsetningen blir bedre, sier Grieg, som påpeker at dette er en situasjon ingen i hotellbransjen ønsker.

Ingen utnyttet situasjonen
– Streik er uheldig for alle parter, både de som streiker, hotellene og for Bergen som by. Dersom vi hadde skrudd opp prisene ville det vært illojalt over for de som er i streik, og vi har derfor valgt å holde prisene på et normalt nivå. Jeg kjenner heller ikke til andre hoteller som har skrudd opp prisene for å utnytte situasjonen, sier Grieg.

Powered by Labrador CMS