INVITERER: Dag Jarle Aksnes, styreleder for Bergen sentrum, Steinar Kristoffersen, daglig leder i Bergen sentrum og Ole Warberg, nestleder i styret for Bergen sentrum. (Foto: Torgeir Hågøy)
Vil løfte Bergen sentrumgjennom økt samarbeid
I dag sitter gårdeierne i sentrum på hver sin tue. Nå inviterer organisasjon Bergen sentrum eiendomsaktørene til et tettere samarbeid for å gjøre sentrum mer attraktivt.
– Vi ønsker å styrke samarbeidet om Bergen sentrum for på den måten gjøre sentrum enda mer attraktivt, sier daglig leder i Bergen Sentrum, Steinar Kristoffersen.
Sterkere sammen?
21. oktober inviterer de derfor til lunsjmøte for gårdeiere og eiendomsutviklere i Bergen sentrum. Temaet er ”Kan Bergen sentrum bli enda mer attraktivt? Hvordan?”
– Vi ønsker å se på mulighetene for et bedre samarbeid. Kan vi sammen kjøre ulike prosjekter som bidrar til å løfte sentrum på en bedre måte enn hver huseier klarer på egen hånd, sier Kristoffersen, som legger til at det finnes forskjellige ideer om videre utvikling.
– Vi har ikke så sterke meninger om hvordan dette samarbeidet skal organiseres, men i første omgang er det viktig å komme sammen for å se på mulighetene for et slikt samarbeid, sier han.
Noe å lære av andre?
Et av spørsmålene som vil bi forsøkt besvart på møtet er om Bergen har noe å lære av andre norske byer. I Trondheim etablerte de i 2010 Trondheim Gårdeierforening. Foreningens formål er å fremme gårdeiernes interesser i Trondheim sentrum. Den skal være en aktiv pådriver for å øke den positive aktiviteten i sentrum samt å gjøre sentrum til et attraktivt, tilgjengelig, trygt, rent og vel vedlikeholdt område for næring, handel, kultur og fritid. Foreningen har i dag 25 større og mindre eiendomsselskaper som medlemmer.
Alle foreningens aktiviteter gjøres gjennom Midtbyen Management, og på møtet, hvor alle gårdeierne i sentrum altså er invitert, kommer administrerende direktør i E.C. Dahls Eiendom i Trondheim, Svein Erik Nordbotten, som også er styreleder i Midtbyen Management, for å fortelle litt om hvordan de jobber sammen for et mer attraktivt sentrum.
Hvorfor sentrum?
Tom Rune Pedersen og Tommy Hansen fra AB Eiendommer kommer også for å fortelle litt om hvorfor de satser i sentrum. Avtroppende byråd for byutvikling, Henning Warloe, vil også komme for å fortelle litt om framtidsutsiktene for utviklingen i Bergen sentrum. Dersom det passer vil også påtroppende byrådsleder, Harald Schjelderup, komme innom.
– Vi vil også presentere et forslag til samarbeidsmodell for gårdeiere i sentrum, sier Kristoffersen.
LES OGSÅ:
Tydelig taktskifte i leiemarkedet i sentrum
God sommer i sentrum
Knarvik kan bli tettere befolket enn sentrum
Kø av konsepter som vil inn i nytt kjøpesenter