MYE VERD: Kontormassen i Bergen er ifølge DNB Næringsmegling verd over 45 milliarder kroner. (Arkivfoto)
Uken som gikk
Dette er noe av det viktigste som har skjedd i eiendomsmarkedet den siste uken.
Mandag skrev vi om at hotellmarkedet både i Bergen og Stavanger stuper. Dette var basert på tall fra Nordic Hotel Consulting. De bearbeider blant annet tall fra Statistisk sentralbyrå og ligger dermed noen måneder etter dagens situasjon i markedet. På onsdag kunne vi derfor følge opp med to gladsaker, en fra Bergen og en fra Stavanger. I Bergen kunne Kjetil Smørås fortelle om et belegg på hele 77 prosent. Den andre saken var fra Stavanger hvor de negative oppslagene har haglet de siste månedene. Det var derfor på høy tid med en gladsak og den kom fra Scandic Stavanger City som kunne fortelle at ting var i ferd med å snu. Fredagens sak var om Basale som etablerer seg som næringsmegler i Bergen. Kampen om kundene hardner med det til i Bergen.
Ellers i Bergen
Dersom vi skal se litt utenfor vår egen navle, så kunne Bergens Tidende denne uken fortelle at Arthur Buchardt og Oilers-investor Tore Christiansen ville investere 1 milliard kroner i ny byarene i Bergen. Dette er en sak som engasjerer, på mange nivåer.
Bergensavisen har en sak basert på SpareBank 1-SR-Banks varehandelsrapport. I denne kommer Nesttun ut som den store taperen med et fall i handelen på 19 prosent.
Hovedstaden
Det er imidlertid ikke bare i Bergen at det skjer ting. Også i hovedstaden er det ting som rører på seg. EstateNyheter skrev på mandag at transaksjonsvolumet i Norge er oppe i 37 milliarder kroner. Det må jo ansees som betydelig. Den samme nettavisen skrev senere i uken at Colliers International, et selskap som for øvrig hadde kontor i Bergen for en tid tilbake, tror på et totalvolum i 2015 på hele 100 milliarder kroner.
Dagens Næringsliv hadde en sak fra Stavanger hvor de skrev om Sandnes Sparebank som skulle ekspandere, men som i stedet har gått på en kjempesmell. I 2008 så alt lyst ut og banken la store ekspansjonsplaner som blant annet inkludert nytt bygg. Nå er staben halvert, og overflødige lokaler er umulige å leie ut.