NÅ ER DOMMEN ENDELIG: Høyesteretts ankeutvalg finner at det ikke er tilstrekkelig grunn til at Trikkebyen-saken blir fremmet for Høyesterett. Dermed er dommen fra lagmannsretten rettskraftig. Foto: Wikimedia/Bjørn som tegner. Lisens: CC-BY-SA-3.0
NÅ ER DOMMEN ENDELIG: Høyesteretts ankeutvalg finner at det ikke er tilstrekkelig grunn til at Trikkebyen-saken blir fremmet for Høyesterett. Dermed er dommen fra lagmannsretten rettskraftig. Foto: Wikimedia/Bjørn som tegner. Lisens: CC-BY-SA-3.0

Trikkebyen: Høyesterett nekter anke

Dermed er dommen fra lagmannsretten rettskraftig, hvor det ble slått fast at beboerne eier leilighetene sine og at foreningens aksjer er tilnærmet verdiløse.

Publisert Sist oppdatert

I september ble det klart at AS Bergen Sporveisfunksjonærers Byggeselskap hadde seiret mot Bergens Sporveisfunksjonær Forening, i tvisten om de gamle arbeiderboligene i Trikkebyen.

Det har vært mange rettstvister rundt leilighetene og aksjene i Trikkebyen. Estate Vest har omtalt sakskomplekset tidligere. I dommen fra september i Gulating lagmannsrett fremgår det at lagdommerne ikke finner noen holdepunkter for at foreningen har hatt behov for borett. Konsekvensen er at foreningens aksjer er verdt tilnærmet null.

Advokat Hogne Sandanger i Sandanger Advokatfirma, prosessfullmektig for AS Bergen Sporveisfunksjonærers Byggeselskap, oppsummerte saken slik:

– AS Bergen Sporveisfunksjonærers byggeselskap («boligaksjeselskapet») har slitt med at:

1. Gulating lagmannsrett i en dom av 19. mars 2015 fastslo at legalisering av vedtektene av 27. mai 2013 var myndighetsmisbruk ovenfor boligaksjeselskapet og aksjonæren Bergen Sporveisfunksjonærers forening («foreningen»)

2. En voldgiftsrett bestående av advokat/PhD Hugo Matre, professor dr. juris Johan Giertsen og professor PhD Frøystein Gjesdal i voldgiftsdom av 20. mai 2019 kom frem til at foreningens 100 aksjer i boligaksjeselskapet hadde en verdi på hele MNOK 17

3. Flertallet i Gulating lagmannsrett i dom av 25. september 2020 kom frem til at fullmakt til boligaksjeselskapets styre om kjøp av foreningens aksjer for MNOK 17 var gyldig

4. Foreningen i lang tid har trodd at foreningen er en «søkkrik klubb», jf. vedlagte artikkel fra DN av 23. desember 2000

Tross punkt (1) ovenfor besluttet boligaksjeselskapets ordinære generalforsamling 24. juni 2021 en tilsvarende vedtektsendring som vedtektsendring av 27. mai 2013. Foreningen svarte med 5. januar 2022 å ta ut søksmål mot boligaksjeselskapet.

Anket – men Høyesterett vil ikke behandle saken

Foreningen anket dommen, hvor de også ble dømt til å dekke boligaksjeselskapets sakskostnader på rundt 4,3 millioner kroner. I den 84 sider lange anken gikk foreningens prosessfullmektig, Sølvi Nyvoll Tangen i Stiegler Advokatfirma AS, hardt ut mot lagmannsrettens avgjørelse, og mente den er bygget på feil rettsanvendelse. Kritikken gikk spesielt på at lagmannsretten ikke har tatt hensyn til det som foreningen mener er sammenlignbare dommer.

Nå er det imidlertid klart at det ikke blir noen ny rettsrunde i Høyesterett. I en beslutning 21. desember går det frem at Høyesteretts ankeutvalg finner at det ikke er tilstrekkelig grunn til at saken blir fremmet for Høyesterett. Avgjørelsen er enstemmig. Anken tillates derfor ikke fremmet.

Dette betyr at dommen fra lagmannsretten er rettskraftig.

Av slutningen går det frem at Bergens Sporveisfunksjonær Forening må dekke AS Bergen Sporveisfunksjonærers Byggeselskaps sakskostnader med 100.000 kroner.

Powered by Labrador CMS