STORT PROSJEKT: Bergensmeieriet er det største prosjektet til Bonava i Bergen.
STORT PROSJEKT: Bergensmeieriet er det største prosjektet til Bonava i Bergen.

Schumann etter Bonava-kjøpet: – Mange bra prosjekter i Bergen

UNION har kjøpt den norske virksomheten til Bonava og får dermed en sterk posisjon i Bergen-området.

Publisert Sist oppdatert

Det var mandag morgen det ble kjent at UNION Residential Development og value add-fondet UNION Eiendomskapital UREF IV har inngått avtale om å kjøpe Bonava Norge fra svenske Bonava AB. Kjøpesummen er 1,5 milliarder og målet er at transaksjonen skal være sluttført i løpet av 3. kvartal 2023.

Bonava-konsernet er notert på Stockholmsbørsen og den norske virksomheten hadde sitt utspring fra Bergen. Men i 2019 kjøpte Bonava det Oslo-baserte Espen Pay-selskapet Urbanium for 608 millioner kroner og fikk dermed også en solid posisjon i Oslo-området.

Bergen er like fullt den viktigste delen av Bonava, med rundt 60 prosent av virksomheten der.

Baard Schumann mener Bergensmeieriet er ett av Bonavas mest spennende prosjekter og gleder seg til å jobbe videre med de øvrige tomtene i Bergen.

– Bonava har mange fine prosjekter i Bergen, som feks to prosjekter på Sandsli og Merinokvartalet.

Bergensmeieriet er et stort prosjekt på til sammen 600 leiligheter på den gamle meieritomten på Minde. Merinokvartalet er et prosjekt på 178 nye leiligheter og vil bestå av over 170 nye leiligheter beliggende i Breivikshavn i Ytre Sandviken. På Sandsli jobber Bonava med Sandsliportalen, som skal bestå av 58 moderne leiligheter. Prosjektet er det siste byggetrinnet i Sandslimarka.

Powered by Labrador CMS