73,5 MILL: Bygården i Vestre Torggaten 20A ble solgt for 73,5 millioner kroner. Foto: Google Earth
73,5 MILL: Bygården i Vestre Torggaten 20A ble solgt for 73,5 millioner kroner. Foto: Google Earth

Kjøpte to eiendommer i Bergen sentrum

Bergen Prohousing AS, der MTB Capital er største aksjonær, har kjøpt Vestre Torggaten 20A og Marken 3.

Publisert Sist oppdatert

– Dette er to bra bygg midt i Bergen sentrum, så får vi se hva vi får ut av det, sier Morten Christoffer Egge i MTB Capital.

Selskapet eier 75 prosent av aksjene i Bergen Prohousing AS, som har kjøpt Vestre Torggaten 20A og Marken 3 av Vest-Finans AS (Yngvill Nydal og Ingolf Sundfør Dahm).

Leiegården Vestre Torggaten 20A går over fem etasjer, og er oppført i år 1892. Den inneholder 27 boliger og ett næringslokale. Boligareal og næringsareal er oppgitt til å være henholdsvis 745 og 223 kvadratmeter. Tomten er eiet, og er på 348 kvadratmeter.

Kjøpet av Vestre Torvgate AS, som eier Vestre Torggaten 20A, utløste kommunal forkjøpsrett. Bergen kommune vedtok å ikke benytte seg av denne, men av sakspapirene fremgår det at kjøpesummen for bygården var på 73,5 millioner kroner.

I tillegg har Bergen Prohousing AS kjøpt Marken 3 – også denne en del av Vest Finans-systemet til Yngvill Nydal og Ingolf Sundfør Dahm. I Marken 3 er det blant annet en Coop Prix-butikk.

Har dere planer om å kjøpe mer i Bergen sentrum?

– Vi har ikke en strategi som er hugget i stein, men en åpen tilnærming til både kjøp og salg, svarer Egge.

MTB Capital AS er eid av Morten Christoffer Egge, Tom Rune Pedersen og Bjarne Johan Øen.

Powered by Labrador CMS