STOR INTERESSE: Ifølge direktør Aleksander Olsbø Rye i DNB Næringsmegling er det flere nasjonale investorer som ønsker å kjøpe i Bergen enn det finnes kjøpsmuligheter.
STOR INTERESSE: Ifølge direktør Aleksander Olsbø Rye i DNB Næringsmegling er det flere nasjonale investorer som ønsker å kjøpe i Bergen enn det finnes kjøpsmuligheter.

– Investorene vil ha mer i Bergen

Godt hjulpet av Mongstadbase ble 2018 tidenes beste transaksjonsår i Bergen. DNB Næringsmegling tror at 2019 kan bli et like aktivt år.

Publisert Sist oppdatert

Investorundersøkelsen til DNB Næringsmegling viser at Bergen er den byen utenfor Oslo hvor de nasjonale investorene helst ønsker å investere. De 3 siste årene har det vært utenbys kjøpere på nær 2/3 av all sentrumseiendom i Bergen.

– Det er flere nasjonale investorer som ønsker å kjøpe i Bergen enn det finnes kjøpsmuligheter. Det samme gjelder for lokale investorer, sier direktør Aleksander Olsbø Rye i DNB Næringsmegling, etter at funnene fra undersøkelsen ble presentert på et frokostseminar i går.

Transaksjonsvolumet i Bergensregionen ble i fjor på ca. 10 milliarder kroner, noe som er «all time high». I dette volumet inngår salget av Mongstadbase til Asset Buyout Partners som med en salgssum på ca. 4 milliarder kroner er den største transaksjonen i Bergen noen gang.

Olsbø Rye tror at markedet i 2019 blir like aktivt som i fjor.

– I fjor var det et veldig kjøpsdrevet marked med få salgsmandater. Dette vil nok også prege inneværende år. Nå er det gode muligheter for eiendomsbesittere til å ta gevinst i et godt marked, sier han.

– Hvordan er interessen fra utenlandske investorer?

– Den er absolutt til stede, men utfordringen er å finne eiendommer som er store nok. I tillegg har nok markedet i Bergen vært litt lukket, svarer Olsbø Rye.

– Er utenlandske investorer kun interessert i næring, eller er det også aktuelt med bolig?

– Når utlendinger ser kurven over boligprisutviklingen i Norge, tenker mange at en så bratt oppadgående kurve skal ned. Kontor med utviklingsmuligheter er det som er mest ettertraktet. Eksempelvis kunne Telenor-bygget ha passet godt for en utenlandsk investor, sier han.

Olsbø Rye tror også at tyngdepunktet med kontorarealer i Bergen sentrum vil utvides og flyttes sørover til Media City, Solheimsviken, Kronstadparken og Mindemyren.

– Dette er en konsekvens av Bybanen, samt at det er vanskelig å bygge nytt i sentrum, sier han.

– Hva vil da skje med utidsmessige kontorlokaler i sentrum?

– De kan for eksempel bli konvertert til bolig eller hotell. Sentrum vil alltid være attraktivt, svarer han.

Powered by Labrador CMS