Det var Bygdanytt som først omtalte saken. De skriver at det onsdag denne uken ble avholdt et allmøte i fylkesbygget hvor de ansatte fikk vite at de skulle flyttes til det gamle Statoil-bygget på Sandsli mens byggeprosessen pågår. – Flyttingen skal skje i årsskiftet 2019/2020, sier fylkesrådmann Rune Haugsdal til avisen.
Annonse
BLIR FYLKESHUS: Her, i Statoils gamle lokaler på Sandsli, skal 570 ansatte i Hordaland Fylkeskommune bo i tre år. (Foto: DNB)
Renoveringen som skal koste 600 millioner kroner skal ta tre år. Ifølge avisen var også TV 2-bygget på Nøstet også aktuelt, men ble til slutt valgt bort. Statoil-bygget har stått tomt siden Statoil flyttet inn i sitt nybygg i 2014. Fylkeskommunen har vektlagt å komme inn i kontorer som allerede er godt tilpasset med hensyn til fysisk arbeidsmiljø. – Vi har også vektlagt at vi får overført en del ansatte og oppgaver i forbindelse med regionreformen som må vi ha plass til, og det ville vi ikke hatt dersom vi valgte Nøstet, sier Haugsdal.
Annonse
Planen er at det nye fylkesbygget skal utvides på en slik måte at deler av bygget kan leies ut og gi inntekter årlig. Statoil-bygget er eid av DNB Næringseiendom, og det har tidligere vært aktuelt å omregulere eiendommen til boligformål. Nylig ble det klart at Statoils undervisningsbygg, som ligger like ved det gamle hovedbygget, skal leies ut til Den Internasjonale skolen i Bergen.