SATSER: Selvaag Bolig med Baard Schumann i spissen satser i Bergen. (Foto: Selvaag Bolig)
SATSER: Selvaag Bolig med Baard Schumann i spissen satser i Bergen. (Foto: Selvaag Bolig)

– De sier at de vil bygge tett, men det blir aldri noe av det

Sjef i Selvaag Bolig er oppgitt over politikere som sier at de vil bygge tett, men som aldri klarer å realisere planene.

Publisert Sist oppdatert

I Bergen sier de for eksempel at vi kan få bygge 300 prosent på en tomt, men så kommer de med en rekke krav om uteareal og så får vi ikke bygge 300 prosent likevel, sier Baard Schumann fra Selvaag Bolig.
I går var han i Bergen og snakket om utviklingen i boligmarkedet på et seminar i regi av Holberg Fondene. Tony Fimreite fra Holberg Fondene snakket om hvilke vurderinger de legger til grunn for å investere i et selskap, mens Schumann altså tok for seg det han kan best, nemlig boligmarkedet.

LES OGSÅ: Mener fokuset på å bare bygge leiligheter er overdrevet

Vil gi ytterligere prispress
Boligutvikleren er oppgitt over utviklingen han har sett i flere kommuner.
– For et par år siden hadde flere kommuner en periode hvor jeg syntes at de var flinkere, men det siste året har utviklingen vært negativ. Nå er det faktisk verre enn noen gang, sier Schumann.
Han mener politikerne og kommunene må skjønne at folk ønsker å bo tett.
– Folk vil gjerne ha balkong, men man trenger ikke et stort fellesområde tilknyttet hvert enkelt prosjekt. Dette må man komme bort fra og heller legge opp til noen få gode uteområder som kan benyttes av flere prosjekter. Dersom ikke kommunene forstår dette, så vil det føre til ytterligere boligprisvekst, sier Schumann.

LES OGSÅ: Vil jobbe for en mer helhetlig byutvikling
Blir 200.000 kroner dyrere
Når det gjelder Bergen, så ser Selvaag-sjefen for seg en fortsatt prisstiging.
– Jeg tror vi vil se en prisstigning i det bergenske boligmarkedet også i år. I fjor var veksten på 4,9 prosent, og i år sier magefølelsen min at veksten kommer til å bli noe høyere, sier Schumann.
Blir prisveksten på 5 prosent, så betyr det at en leilighet som i dag prises til rundt 4 millioner kroner om et år vil koste 4,2 millioner kroner.
Selvaag Bolig er så langt liten i Bergen, men i nasjonal målestokk er de en av de største. Det har imidlertid Schumann ambisjoner om å gjøre noe med.
– Vi skal vokse i Bergen. Vi har for ikke så lenge gått inn i et prosjekt på Sandsli hvor vi kan bygge mellom 180 og 200 leiligheter. Vi er også i ferd med å gå inn i to prosjekter til som gir oss ytterligere 400 boliger, sier Schumann.
Hans ambisjon er at de årlig skal levere rundt 150 boliger til det bergenske boligmarkedet.

Powered by Labrador CMS