SPESTIG: Slik ser Akvariet for seg det nye bygget på Dokken. (ILLUSTRASJON: MIR)
SPESTIG: Slik ser Akvariet for seg det nye bygget på Dokken. (ILLUSTRASJON: MIR)

Akvariet vil bygge «isfjell» på Dokken

Akvariet lanserer i dag planene om et spektakulært nytt akvarium på Dokken.

Publisert Sist oppdatert

– Lokaliseringsdebatten har gått over mange år og har skapt mye støy. Nå bør vi bruke mer tid på hva som skal være innholdet i den marine klyngen, sier Geir Olav Melingen, direktør på Akvariet, til Bergens Tidende.

Ifølge avisen tar ideen som nå lanseres utgangspunkt i havnelageret på Dokken, også andre beliggenheter i det samme området kan være aktuelle. Akvariedirektøren anslår at det nye anlegget vil koste rundt én milliard kroner.
– Planene er ambisiøse, men jeg tenker at de bør være svært realistiske tatt i betraktning det maritime tyngdepunktet Bergen har i dag. Bergen skal være en internasjonal havneby. Vi må kunne tillate oss å tenke stort, sier Melingen.

Visuelt sett tenker akvariets direktør på isfjell-skissene som en idé til diskusjon.

– Jeg regner med at det vil være mange meninger om hvordan det nye bygget skal ta seg ut. Vi er jo i Bergen, og her vil alle ha meninger uansett tomtevalg og design.

Powered by Labrador CMS