- Viktig kulturminne.
For noen dager siden ble det kjent at Oslo Maskinistforening har lagt ut Arbins gate 1 for salg. I en av leilighetene i bygget bodde Henrik Ibsen i mange år, og leiligheten er i stor grad bevart slik den var da forfatteren bodde der.
Rykket ut
I forbindelse med at bygården ble lagt ut for salg, uttalte Oslo Maskinistforening at det må være opp til kjøperne hva som skal skje med Ibsens leilighet. Siden den ikke er vernet, betyr det at den kan bli omgjort til moderne stil.
Dette fikk byantikvar Janne Wilberg på banen, og hun var i går på befaring i bygården. Hun gjorde det raskt klart at deler av bygården vil bli vernet.
Les også: Kjøper Ingeniørenes Hus
- Viktig kulturminne
- Arbins gate 1 er et av de viktigste personalhistoriske kulturminnene vi har. Men den er også verneverdig som eksempel på storborgerskapets leiegårder fra 1990-tallet og del av murbyen Oslo, sier Wiberg til Dagbladet.
Hun konkluderer med at bygården i et historisk perspektiv er av nasjonal verdi.
Har sanksjonsmuligheter
En ny eier av gården må forholde seg til et vedtak fra byantikvaren.
- Vi har og vil bruke virkemidler og sanksjoner dersom nye eiere ikke ivaretar verneverdiene, sier Wilberg.
I England blir de dårligste næringsbyggene forbudt å leie ut i 2018. Miljøbyråd i Bergen, Filip Rygg, mener vi bør gjøre det samme i Norge.
Landets første næringsbygg med energikarakter BREEAM-NOR Excellent ferdigstilles i disse dager ved Oslo S.
Tollpost Globe AS har inngått en 15 års leieavtale med Bulk Eiendom på Fugleåsen ved Langhus i Ski kommune.
Næringsmeglerne i Bergen er ikke enige om hvor mye de aller beste lokalene i byen faktisk koster.
Sonja Horn (39) begynner som regiondirektør for Oslo Sentrum i eiendomsselskapet Entra.
Jørn Eilif Rasmussen melder overgang til Basale etter ti år med egen virksomhet.
Stavanger er flasket opp på kombinasjonslokaler, men nå er markedet så å si skrapt for denne typen lokaler.
Aspelin Ramm er tildelt Mölndals stads arkitekturpris 2013 for utformingen av Pedagogen Park.
Oslo knuser resten av storbyene i Norden på leiepriser. CBD-lokaler i Oslo er 500 kroner kvadratmeteren dyrere enn CBD-lokaler i Stockholm.
Leieprisene i København og Helsinki fremstår som svært lave sammenlignet med Stockholm og Oslo.