- Nordens sterke posisjon skyldes i høy grad den eksplosive veksten i Norge.
Nylig ble eiendomsrådgiveren CBREs siste nordiske markedsrapport ”Nordic Investment MarketView Q1 2012” offentliggjort, og den viser et fortsatt høyt aktivitetsvolum innenfor markedet for næringseiendom.
Les også: Niam selger i Stockholm
Sultne investorer
Mens andre europeiske land strever med finansfrykt og økonomisk uro, er investeringslysten blant eiendomsproffene fortsatt på topp i Norden. CBRE har notert et nordisk omsetningsvolum på 5,2 milliarder euro, tilsvarende 40 milliarder kroner, i første kvartal i år. Dette er på nivå med transaksjonsnivået i fjerde kvartal i fjor.
Skryter av Norge
Robin Rich, markedsanalytiker hos CBRE i Danmark, skryter Norge opp i skyene, og gir Norge mye av skylden for at aktiviteten er såpass høy.
- Nordens sterke posisjon som investeringsmarked skyldes i høy grad at Norge opplever nærmest eksplosiv vekst, sier Rich til det danske nettstedet Byens Ejendom.
Les også: Her kommer nybyggene i Oslo
Kjempehopp
CBRE-rapporten viser at de Norden stod for nærmere 22 prosent av omsetningsvolumet i hele Europa i første kvartal i år. Omsetningen i Norge i første kvartal er opp hele 43 prosent sammenlignet med samme kvartal i fjor.
- Mest attraktivt
Analysen peker på at den relativt gode økonomiske og finansielle situasjonen i de nordiske landene stimulerer næringseiendomsmarkedene, og at regionen for øyeblikket er et av Europas mest aktive områder for eiendomsinvesteringer. Dette skjer selv om ikke-nordiske investorer ikke bidrar i særlig stort omfang.
Les også: - Oslo hetere enn København
En rykende fersk dom kan få stor økonomisk betydning for kommuner som har tillatt bygging i rasfarlige områder.
Det er ingen tvil om hvor det har vært smart å plassere pengene de siste 20 årene.
I 1. kvartal 2013 var produksjonen i bygg og anlegg 4,0 prosent høyere enn i samme kvartal året før.
En norsk investor har tilbrakt ni måneder i fengsel etter å ha blitt tiltalt for å ha svindlet til seg over hundre millioner kroner i støtte til et hotellprosjekt i Tyskland.
Tysk storbank har analysert hvor det er størst sannsynlighet for eiendomskrakk.
Oljeserviceselskapet Technip Norge AS har signert leiekontrakt på om lag 13.400 kvadratmeter i NCCs kontorprosjekt Lysaker Polaris.
De som har vært med helt fra starten i Aberdeen Eiendomsfond, har fått med seg en gjennomsnittlig avkastning på 7,2 prosent per år.
- Dette er en uholdbar situasjon for bransjen, sier Agnete Haugerud i Ernst & Young om Skattedirektoratets tverrvending for mva-fradrag i byggeprosjekter.
- Hvis jeg skal gjøre noe nytt, så er dette tidspunktet, sier den profilerte eiendomsadvokaten Håvard Skogvoll.
De som tenker på å investere i Spania, skal ha god tid, mener DNB-direktør Håkon Hansen.